Взаємозв’язки між гомологічними рядами вуглеводнів
Серед різноманітності органічних сполук можна виділити групи речовин, які подібні за своїми властивостями і відрізняються між собою на групу СН2.
Сполуки, подібні за хімічними властивостями і склад яких відрізняється між собою на групу СН2, називаються гомологами. Гомологи, розташовані у порядку зростання їх відносної молекулярної маси, утворюють гомологічний ряд Група СН2 називається гомологічною різницею.
Прикладом гомологічного ряду може бути ряд насичених вуглеводнів (алканів). Найпростіший його представник – метан CH4. Гомологами метану є: етан С2Н6, пропан С3Н8, бутан С4Н10, пентан С5Н12, гексан С6Н14, гептан С7Н16 і т. д. Формулу будь-якого наступного гомолога можна отримати додаванням до формули попереднього вуглеводню гомологічної різниці.
Склад молекул усіх членів гомологічного ряду може бути виражений однією загальною формулою. Для розглянутого гомологічного ряду насичених вуглеводнів такою формулою буде СnН2n+2, де n – число атомів карбону.
Порівнявши загальні формули алканів, алкенів, алкінів та аренів, можна помітити , що за складом ці сполуки відрізняються кількістю атомів Гідрогену в молекулах. Отже, приєднучи чи відщеплюючи гідроген, можна переходити від сполук однієї групи до сполук іншої групи.
Отже, за усієї різноманітності вуглеводнів між ними існує взаємозв`язок, що відбивається у взаємних перетвореннях речовин. Це відкриває величезні можливості для добування багатьох цінних сполук шляхом хімічного синтезу.