Алкіни
Етин започатковує гомологічний ряд вуглеводнів, у молекулах яких є один потрійний зв’язок.
Вуглеводні, молекули яких мають відкритий карбоновий ланцюг з одним потрійним зв’язком, називають алкінами.
У молекулах алкінів міститься на два атоми Гідрогену менше, ніж у молекулах відповідних алкенів. Тому загальна формула алкінів — CnH2n–2 (n = 2, 3, ...).
Назви
Хімічні назви алкінів складають так само, як і алкенів, але замість суфікса -ен використовують суфікс-ін (-ин): HC≡C–CH3 пропін. Головний ланцюг молекули алкіну, як і алкену, обирають так, щоб у ньому був кратний зв’язок. Положення потрійного зв’язку в ланцюзі вказують цифрою перед суфіксом: HC≡C–CH2–CH3 (бут-1-ін), а замісники — на початку назви сполуки: 4-метилпент-2-ін.
Ізомерія
Структурні ізомери алкінів різняться за будовою карбонового ланцюга і положенням у ньому потрійного зв’язку. Приклад другого варіанта ізомерії: бут-1-ін НС≡С–СН2–СН3,
бут-2-ін СН3–С≡С–СН3.
Фізичні та хімічні властивості
Поміркуйте, чому метан горить безбарвним полум'ям, етилен — світним, ацетилен — кіптявим. Для підтвердження своїх міркувань обрахуйте масові частки Карбону в молекулах метану, етилену, ацетилену.
Добування
Застосування
Ацетилен служить вихідною сировиною для синтезу таких важливих хімічних продуктів, як пластмаси, бензол, оцтова кислота, синтетичний каучук, полівінілхлоридні смоли. Продукт приєднання хлору до ацетилену — тетрахлоретан — є добрим розчинником жирів і багатьох органічних сполук. Етин (ацетилен) використовують для газового різання і зварювання металів.