Реакції полімеризації та поліконденсації. Пластмаси
1. Поняття про реакції полімеризації та поліконденсації
Реакції полімеризації та поліконденсації лежать в основі синтезу високомолекулярних сполук (полімерів).
Високомолекулярні сполуки - це речовин, які мають велику молекулярну масу — понад 5000 а.о.м.
Більшість високомолекулярних сполук є полімерами.
Полімери це речовинами, які складаються з великої кількості повторюваних угруповань, що мають однакову будову. Ці угруповання називають елементарними ланками, або структурними одиницями. Наприклад, елементарною ланкою поліетилену є угруповання атомів — СН2—СН2
Число елементарних ланок, що повторюються в макромолекулі, називається ступенем полімеризації (позначається n). Залежно від ступеня полімеризації з одних і тих самих мономерів можна добувати речовини з різними властивостями. Так, поліетилен з короткими ланцюгами (n = 20) є рідиною, що має властивості мастил.
Поліетилен з довжиною ланцюга в 1500-2000 ланок — це твердий, але гнучкий пластичний матеріал, з якого можна виготовляти плівки, пляшки та інший посуд, еластичні труби тощо. Нарешті, поліетилен з довжиною ланцюга в 5-6 тис. ланок є твердою речовиною, з якої можна виготовляти литі вироби, тверді труби, міцні нитки.
Полімеризацією називають процес з'єднання молекул мономерів, що призводить до утворення високомолекулярних сполук, без виділення побічних продуктів. Будова елементарної ланки в цьому випадку ідентична будові вихідного мономера.
Поліконденсацією називають процес з'єднання молекул мономерів, що призводить до утворення високомолекулярних сполук з одночасним виділенням якого-небудь низькомолекулярного продукту (вода, галогеноводень, аміак, спирт і ін.). Будова елементарної ланки таких полімерів відрізняється від будови вихідних мономерів.
Ці визначення умовні, оскільки є приклади, коли за наведеною ознакою необхідно було б віднести реакцію до процесів полімеризації, тоді як насправді вона є поліконденсацією, і навпаки.
Реакції полімеризації
У реакцію полімеризації вступає велике число ненасичених і циклічних сполук у результаті розриву в них кратних зв'язків або розкриття циклу.
Полімеризацію, в яку вступають молекули однієї речовини, називають гомополімеризацією:
nА → (–А–)n
Якщо в реакцію полімеризації вступають різні молекули, її називають співполімеризацією:
nА + nВ → (–А–В–)n
Обов'язковими стадіями полімеризації є ініціювання мономера, ріст ланцюга, обрив ланцюга:
3. Реакції поліконденсації
Реакції поліконденсації визначаються наявністю в вихідних мономерах реакційноздатних функціональних груп. Так, наприклад, амінокислоти сполучаються між собою за за рахунок реакції аміногруп -NH2 і карбоксильних груп -СООН, яке супроводжується утворенням пептидного зв'язку і відщепленням молекули води.
4. Полімери
За допомогою реакцій полімеризації добувають поліетилен, політетрафторетилен (тефлон), полістирол, синтетичні каучуки та ін.
Структурні формули полімерів коротко записують так: формулу елементарної ланки беруть у дужки і праворуч внизу ставлять букву n. Наприклад, структурна формула поліетилену (—СН2—СН2—)n.
Полівінілхлорид — продукт полімеризації хлористого вінілу (вінілхлориду) СН2=СНСl
Властивості: не горючий, стійкий до дії хімічних реагентів, легко забарвлюється.
З пластмас на основі полівінілхлориду виготовляють клейонку, плащі, портфелі, штучну шкіру для взуття тощо. Широко застосовується для ізоляції проводів і кабелю.
Тефлон — продукт полімеризації тетрафторетилену:
nCF2 = CF2 −> (—CF2—CF2—)n.
Це найінертніша органічна речовина (на неї впливають лише розплавлені калій і натрій). Має високу морозо- і теплостійкість.
Полістирол — добувають полімеризацією стиролу.
Тверда прозора пружна речовина.
Полістирол використовують як діелектрик в електро- і радіотехніці. Йде на виготовлення кислототривких труб, тари, а також побутових виробів — гребінців, іграшок та ін. З нього виготовляють легкі пористі матеріали — пінопласти.
5. Поліетилен
Поліетилен — найпоширеніша пластмаса у світі.
Цікаві факти про пластмаси
- Пластику необхідно близько 450 років тільки для того, щоб почати розпадатися. Після цього процес його розкладання займає додаткових 50-80 років.
- Це означає, що жоден шматок пластмаси не встиг ще розпастися.
- У 1976 році середній американець випив менше 4 літрів бутильованої води. У 2006 році ця цифра склала 106 літрів.
- Приблизно 40% від загального обсягу відходів з пластмаси в середній американській сім'ї становлять пластикові пляшки.
- 90% ціни на воду в пляшках становить вартість самої пластмаси. Вода обходиться тільки в 10% від цієї суми.
- Середній американець купує 167 пляшок води в рік.
- Необхідно 90 мільйонів літрів нафти для виготовлення мільярда пластикових пляшок.
- З 25 перероблених пластикових пляшок можна зробити один флісовий піджак.
- Європейці не особливо цікавляться переробкою пластмаси. В даний час в Європі переробляється тільки 2,5% пластикових пляшок.
- Щорічно в море потрапляють до 150000 тонн пластику, включаючи упаковки та риболовні сіті.
- Пластик викликає загибель багатьох морських тварин, які помилково приймають його за їжу. Загальна кількість загиблих тварин вже налічує близько мільйона особин.
- Щорічно виробляється більше 13 мільярдів пластикових пакетів, що становить 300 штук на одного дорослого.
- За останні роки бізнес з переробки пластику в США отримав неймовірне поширення. Кількість підприємств потроїлася і на даний момент складає 1600.
- Незважаючи на це, число переробленого пластику залишається все тим же - 27%, це викликано все зростаючим рівнем виробництва пластмас.
- Утилізація однієї пластикової пляшки вивільняє енергію, достатню для того, щоб 60 Вт лампочка світила протягом 6 годин.
- Вторинна переробка пластмас дозволяє зекономити до 2/3 необхідної енергії для виробництва пластику з сировини.
- 4 з 5 сумок в США зроблені з пластика
- Згідно з опитуваннями, 90% споживачів пластикових пакетів використовують їх повторно.
- Розлив по пляшках і доставка води — найменш енергоефективний спосіб подачі води. На жаль, він залишається найпопулярнішим.
- Багато країн заборонило або обмежило використання пластикових пакетів.